28
Maj

Željo izborio treće mjesto za Evropu, Sloboda ispala

Fudbaleri Željezničara pobjedom na prepunom Tušnju ovjerili su plasman u Evropu, a na kraju su čak završili kao trećeplasirani jer su na tom mjestu preskočili Sarajevo!

Slavili su Plavi danas pred desetak hiljada navijača u Tuzli protiv Slobode sa 2:1, te su crveno-crne gurnuli u Prvu ligu Federacije BiH.

Junak pobjede Plavih bio je Brazilac Santos, koji je postigao dva gola i tako se na najbolji mogući način vjerovatno oprostio od dresa Željezničara jer mu ističe ugovor.

Činilo se da je Sloboda bolja na otvaranju susreta, ali Željo do vodstva stiže u 7. minuti.

Drljo je sjajno dao loptu Santosu u prostor, Brazilac izlazi pred Bukvića i lobuje ga za 1:0!

U 18. minuti Vranješ sjajno šutira s 25 metara, a Muftić loptu vadi ispod prečke. Pet minuta poslije Krpić centrira za Štilića, a on glavom loptu šalje dva metra pored stative.

Posljednju šansu u prvom dijelu je imala Sloboda, ali Vranješev udarac glavom završava na gornjem dijelu mreže.

Prijetila je Sloboda u prvoj minuti drugog dijela, ali Cocalić sjajno blokira udarac Mehmedovića.

U 51. minuti Željo nakon lijepe akcije stiže do drugog gola. Krpić je dodao do Štilića, koji divno proigrava Santosa, a Brazilac po drugi put danas matira Bukvića za 2:0!

Vranješ je bio u prilici i u 59. minuti, ali opet je loptu poslao malo preko prečke, da bi pet minuta poslije Muftić sjajno zaustavio Šuberta.

Do pogotka Sloboda stiže u 86. minuti preko Emira Jusića, koji pogađa nakon gužve u kaznenom prostoru za 1:2

Sloboda – Željezničar 1:2 (Jusić 86’ / Santos 7’, 51’)

Stadion Tušanj (Tuzla). Gledalaca: 10.000. Sudija: Irfan Peljto (Sarajevo)

Sloboda: Bukvić, Kapetanović (Šubert), Osmanković, Jusić, Hadžibeganović (Maksimović), Delić (Pervan), Vranješ, Mehmedović, Kurtalić, M. Osmić (Husejinović), Bekić.

Željezničar: Muftić, Galić, Kosorić, Cocalić, Jašarević, Hodžić, Štilić (Drina), Drljo (Haračić), Santos, Amoah (Beganović), Krpić.

Željo je u trci za Evropu pobijedio Široki Brijeg, koji je u posljednjem kolu danas poražen od Leotara u Trebinju (2:1).

Poveo je Široki u ranoj fazi meča, baš kao i Željo, pošto je Ilija Bagarić već u 7. minuti zatresao mrežu Leotara.

Leotar je nakon toga imao inicijativu, ali onu jalovu, pošto nikako nije uspijevao da dođe do šanse i da uputi jedan šut u okvir gola.

Bolje domaćin ulazi u drugo poluvrijeme, te preko Čavića u 50. minuti poravnava na 1:1.

Potpuni preokret i pobjedu Leotaru u 86. minuti donosi Danilo Šipovac!

Leotar je završio pretposljednji i trenutno ispada iz lige, ali to bi se moglo promijeniti ako Krupa odustane od Premijer lige.

U tom slučaju bi Leotar igrao baraž protiv drugoplasiranog tima iz Prve lige RS.

Leotar – Široki Brijeg 2:1 (Čavić 50’, Šipovac 85’ / Bagarić 7’)

Stadion Police (Trebinje). Sudija: Admir Musić (Sarajevo)

Leotar: Puletić, Milović, Uzelac, Čubrilo, Milić, Đajić, Tahrić, Čavić, Cmiljanović, Aćimović i Handžić.

Široki Brijeg: Josipović, Valinčić, Kuprešak, Oliveira, Mašić, Ćavar, Bagarić, Barišić, Radić, Kpan, Vukoja.